Kontrola a měření tepelných ztrát domu

27.11.2020

K tepelným ztrátám z běžných domů a budov (pokud odmyslíme okna a dveře) dochází hlavně stropem a díky tepelným mostům, k tomu slouží kontrola a měření tepelných ztrát domu termokamerou. Tyto tepelné ztráty v součtu nejsou zanedbatelné. Kontrola a měření tepelných ztrát termokamerou nám odhalí místa, kde nebo kudy uniká teplo z objektu nebo rodinného domu. Potom teprve se můžeme rozhodnout co dál.

K tepelným ztrátám domu dochází především stavebními otvory (okna, dveře a pod.), stropem a tepelnými mosty, toto zjistí a změří termokamera.

V praxi se nejčastěji projevuje tepelný most, který ovlivňuje geometrie staveb a to hlavně rohy místností a napojení více konstrukcí (napojení např. dřevo a cihla, plast a cihla, cihla a ocel) a mnoho dalších kombinací.

Tepelné mosty vznikají a projevují se ve stavební konstrukci hlavně:

1. Napojením dvou nebo i více konstrukcí

2. Geometrií stavby - rohy, ukončení stěny, zdi

3. Konvekcí - prouděním

Termokamerou lze zjistit tepelné mosty a identifikovat jejich rozsah.

Stavební otvory - okna a dveře

Okny nebo dveřmi nám uniká podstatná část tepla z celého součtu všech tepelných ztrát domu. Můžete použít okna například typ trojsklo nebo tříkomorové rámy, ale přesto ztrátám nelze zabránit, jde pouze o to, jak velké ztráty budou. Žádné okno nemůže nahradit zateplené zdivo. Velmi často se stává, že kolem oken na zdivu vzniká plíseň

Dalším problémem oken může být orosená a zamlžená okna. Důvodů může být několik a to zjistí termokamera a její měření. Pokud začne z oken stékat voda je zaděláno na problém, proto je vhodné si nechat provést měření termokamerou a zjistit proč.

Zateplení domu

Pokud se rozhodnete si provést zateplení domu a fasády na svém rodinném domu, je velmi vhodné si nechat udělat tepelnou vizualizaci pomocí termokamery, která vám odhalí tepelné slabiny, t.j. místa, kde dochází k největším ztrátám a únikům tepla z domu. Současně budete mít zdokumentován výchozí stav před zateplením. Po provedení zateplení si proveďte opět kontrolu termokamerou, aby jste viděli změny proti výchozímu stavu a současně tím zkontrolujete provedení a kvalitu zateplovacích prací. Nechat si provést tuto kontrolu termokamerou je doporučováno, protože tyto práce na zateplení, včetně materiálu, nejsou zrovna levnou záležitostí. 

Téměř ideální podmínky pro tvorbu plísní v rohu plastového okna
Téměř ideální podmínky pro tvorbu plísní v rohu plastového okna

Tvorba plísní okolo oken

Plíseň okolo oken je častý problém, hlavně u plastových oken.

Plísně a roztoče způsobující alergie u cca 10% obyvatel. Hygienické normy připouští vlhkost vzduchu v obytných prostorách 30 - 70 %, ideál je někde kolem 40 - 45%. Když je vlhkost delší dobu nad 50% vzniká již velké riziko utváření plísní, rovněž toto prostředí je vhodné pro roztoče. Obsah vodních par v m3 vzduchu (nasycenost vzduchu vodními parami) je závislá na teplotě. Teplejší vzduch dokáže pojmout více vodních par než chladnější. Pokud je například interní teplota v místnosti 20 0C a relativní vlhkost 60%, tak 1 m3 vzduchu obsahuje 10 g vody. Když tento vzduch se ochladí na 8 0C, klesne vzdušná vlhkost na polovinu a zbylých 50% se vysráží na chladném povrchu jako např. oknech, v rozích místnosti, okolo okenních rámů. Ideální podmínky pro plísně je rosný bod. Všeobecně lze říci, že plísně vznikají při vlhkosti cca 80%. Když tedy máte v místnosti 20 0C, tak plísně mohou vznikat na povrchu zdiva, kde je jeho teplota již cca 12,6 0C.

Z těchto důvodů je vhodné tato místa najít a tím následně odstranit nebo předejít tvorbě plísní už na počátku.

Rosný bod, když vzduch je již maximálně nasycen vodními parami. Pokud teplota klesne třeba jen o 0,1 0C, tak již nastává kondenzace přebytečné vlhkosti na okolních předmětech nebo zdivu v podobě vody, při zvýšení teploty je princip opačný, vzduch může pojmout další vlhkost (vysychání).

Zkrátka řečeno, maximální obsah vody ve vzduchu je dán fyzikální zákonitostí při dané teplotě a tlaku, ten ale můžeme zanedbávat. 

Doporučujeme tato riziková místa najít dříve než se plíseň vytvoří, potom už je pozdě.

Únik tepla (trámy) z podkrovní místnosti
Únik tepla (trámy) z podkrovní místnosti

Podkrovní místnosti bývají problém

Špatná izolace pod sadrokartonem
Špatná izolace pod sadrokartonem

V naprosté většině případů pokrovní místnosti bývají v zimě zdrojem velkých tepelných ztrát a v létě opačně, je nám v nich teplo až horko. Mají svá rizika. Tím jedním z nejhlavnějších je v létě nepřiměřené teplo, naopak v zimě, že jde místnost špatně vytopit na pokojovou teplotu. A to je ten případ, kdy je dobré použít vizualizaci teplot s pomocí termokamery. Ta vám jednoznačně identifikuje místo úniku tepla a zřejmě i špatnou tepelnou izolaci.  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky